CLIMPACT Network 5th Forum, June 2022 (article in Greek)

June 7, 2022
Pierantonios Papazoglou

CLIMPACT ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

5ο Φόρουμ

Κλιματική Αλλαγή και Ατμοσφαιρική Ρύπανση

Το CERIDES – Excellence in Innovation and Technology του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου πήρε μέρος στο 5ο Φόρουμ του Δικτύου CLIMPACT.  Το 5ο Φόρουμ επικεντρώθηκε στην παρουσίαση αποτελεσμάτων των εργασιών του δικτύου με έμφαση στην ατμοσφαιρική ρύπανση.

Το πρόγραμμα συμπεριλάμβανε 2 συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης με έμφαση στα επιστημονικά δεδομένα που συλλέχθηκαν και αναλύθηκαν αλλά και στην παραγωγή πολιτικής μέσω των ερευνητικών αποτελεσμάτων του έργου.  Ο Διευθυντής του CERIDES – Excellence in Innovation and Technology του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθ. Γιώργος Μπούστρας, έλαβε μέρος στη Θεματική ενότητα 2: Ατμοσφαιρική ρύπανση (Policy), με Συντονιστή τον Καθ. Μανώλη Πλειώνη, Συντονιστή του CLIMPACT και τους Δρ Αργυρή Παρασκευοπούλου, Γενική Διευθύντρια Βιώσιμης Ανάπτυξης και Κλιματικής Αλλαγής της Περιφέρειας Αττικής, Νίκο Χαραλαμπίδη, Πρόεδρο GreenPeace και Δρ Νικόλαο Ηλιόπουλο, Ένωση Πτυχιούχων Αξιωματικών Υπαξιωματικών Πυροσβεστικού Σώματος.

Το δίκτυο CLIMPACT, με συντονιστή φορέα το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, αποτελείται από έντεκα εθνικούς, επιστημονικούς φορείς και πιο συγκεκριμένα την Ακαδημία Αθηνών, το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Ελληνικό Κέντρο Θαλάσσιων Ερευνών, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος», το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το Πολυτεχνείο Κρήτης, το Ερευνητικό Κέντρο ΑΘΗΝΑ και το Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών. Το Δίκτυο έχει συνεργασία με την Εθνική Επιτροπή για την κλιματική αλλαγή, με την Επιτροπή Μελέτης Επιπτώσεων κλιματικής αλλαγής της Τράπεζας της Ελλάδος, αλλά και με άλλες σχετικές πρωτοβουλίες και δράσεις ώστε να αποτελέσει πόλο έγκυρης και πολύπλευρης εμπειρογνωμοσύνης και συμβουλευτικό όργανο της Πολιτείας και της Κοινωνίας. Το CERIDES – Excellence in Innovation and Technology του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου αποτελεί μέλος του Δικτύου από το 2022.

Τις εργασίες του Φόρουμ χαιρέτισαν ο Υπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας κ. Χρήστος Στυλιανίδης, Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας κ. Κώστας Σκρέκας, Υφυπουργός Έρευνας και Καινοτομίας Δρ. Χρίστος Δήμας και ο Περιφερειάρχης Αττικής κ. Γιώργος Πατούλης.