Female Founded Start-ups in STEM: Πιλοτικές δράσεις Έργου FA-ST (Erasmus+) για νεαρές γυναίκες ηλικίας 18-30 ετών

November 1, 2021
Christos Dimopoulos

ENGLISH ANNOUNCEMENT (η ανακοίνωση στα Ελληνικά ακολουθεί μετά το τέλος της Αγγλικής ανακοίνωσης)

Are you interested in developing your own business in the STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) sector, but you are afraid that you do not have enough technical and business expertise to proceed?

CERIDES and European University Cyprus can help you make the first step. We would like to invite young women aged 18-30 years old to participate in a 3-part course which will guide them through the entire process of developing their own business idea in the area of STEM.

No previous experience in STEM is required.

COURSE DESCRIPTION

The course will be delivered in Greek and is aimed at young women (18-30 years old) who feel that they do not have the opportunities and support they need, as well as adequate skills in Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM), in order to be able to start their own business. However, any young woman who is interested in developing her own business idea in the field of STEM is welcome to participate.

The course has been developed in the framework of the European project FA-ST “Fast prototyping and entrepreneurial skills to promote female founded start-ups in STEM (FA-ST)”, which is funded by the Youth Board of Cyprus through the  Erasmus+ program and is coordinated by the European University Cyprus. Full information about the FA-ST project is available at this link.

AGENDA & TIMETABLE

STAGE 1 + STAGE 2: STEM Literacy for Young Women + Entrepreneurial Skills
Date: Saturday the 12th of March 2022
Location: European University Cyprus

STAGE 3: FA-ST Prototyping
Date: Sunday the 13th of March 2022
Location: European University Cyprus

REGISTRATION

Submit your application until Friday March the 4th, 2022 using the following link:

You will receive a confirmation e-mail when your admission is processed!

There is no participation fee and the participants who will successfully complete the course will get a certificate.

If you have any questions or want to find out more about the course, do not hesitate to contact:

Dr. Christos Dimopoulos – [email protected]

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ενδιαφέρεστε να αναπτύξετε τη δική σας επιχείρηση στον τομέα STEM (Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική, Μαθηματικά), αλλά φοβάστε ότι δεν έχετε τις κατάλληλες τεχνικές και επιχειρηματικές γνώσεις για να προχωρήσετε;

Το Κέντρο Αριστείας CERIDES και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου μπορούν να σας βοηθήσουν να κάνετε το πρώτο βήμα. Θα θέλαμε να  προσκαλέσουμε νεαρές γυναίκες ηλικίας 18-30 ετών να συμμετέχουν σε ένα εκπαιδευτικό κύκλο μαθημάτων που θα τις καθοδηγήσει σε όλη τη διαδικασία ανάπτυξης της δικής τους επιχειρηματικής ιδέας στον τομέα STEM.

Δεν απαιτείται προηγούμενη εμπειρία σε θέματα STEM.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Ο κύκλος μαθημάτων θα υλοποιηθεί στα ελληνικά και το πρόγραμμα απευθύνεται σε νέες γυναίκες (ηλικίας 18-30 ετών) που αισθάνονται ότι δεν έχουν τις ευκαιρίες και την στήριξη που χρειάζονται, καθώς και τις κατάλληλες δεξιότητες στην Επιστήμη, στην Τεχνολογία, στη Μηχανική και στα Μαθηματικά (STEM), έτσι ώστε να μπορέσουν να ξεκινήσουν τη δική τους επιχείρηση. Ωστόσο, κάθε νέα γυναίκα που ενδιαφέρεται να αναπτύξει την επιχειρηματική της ιδέα στον τομέα του STEM είναι ευπρόσδεκτη να συμμετέχει.

Ο κύκλος μαθημάτων αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου FA-ST “Fast prototyping and entrepreneurial skills to promote female founded start-ups in STEM (FA-ST)”, το οποίο χρηματοδοτείται από τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου μέσω του προγράμματος Erasmus+ και συντονίζεται από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Πλήρεις πληροφορίες σχετικά με το έργο FA-ST είναι διαθέσιμες σε αυτό τον σύνδεσμο.

ΑΤΖΈΝΤΑ & ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

ΣΤΑΔΙΟ 1 + ΣΤΑΔΙΟ 2: Βασικές Γνώσεις STEM για Νεαρές Γυναίκες + Επιχειρηματικές Δεξιότητες
Ημερομηνία: Σάββατο 12 Μαρτίου 2022
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

ΣΤΑΔΙΟ 3: Ανάπτυξη Πρωτότυπης Επιχειρηματικής Ιδέας με τη μέθοδο FA-ST
Ημερομηνία: Κυριακή 13 Μαρτίου 2022
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

ΕΓΓΡΑΦΗ

Μπορείτε να υποβάλετε την αίτησή σας μέχρι και την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022 χρησιμοποιώντας τον ακόλουθο σύνδεσμo:

Θα λάβετε e-mail επιβεβαίωσης όταν η εγγραφή σας διεκπεραιωθεί!

Δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής και οι συμμετέχοντες που θα ολοκληρώσουν επιτυχώς το σεμινάριο θα λάβουν πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Αν έχετε ερωτήσεις ή θέλετε να μάθετε περισσότερα για τον εκπαιδευτικό κύκλο μαθημάτων FA-ST, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας:

Χρήστος Δημόπουλος – [email protected]